به مناسبت آزادی دو تبعه‌ی باکویی

و بالاخره دو تبعه‌ی رژیم باکو که متهم به جاسوسی و فعالیت در جهت ایجاد تنش قومی بودند آزاد شدند و پس از آن، سردمداران این رژیم با ژستی حق به جانب، این آزادی را نشان دهنده‌ی هشدارهای این رژیم برشمردند.

نگارنده‌ی وبلاگ از پشت پرده‌ی سیاست اطلاعی ندارد اما به نظر می‌رسد آزادی این دو اشتباه بوده است. این دو متهم می‌بایست حداقل در دادگاه رسمی محاکمه می‌شدند و سپس رافت اسلامی شامل حال ایشان می‌گردید و امید است که حداقل بررسی کاملی درباره‌ی این دو در دستگاه‌های امنیتی صورت پذیرفته شده باشد و سپس به آزادی این دو مبادرت ورزیده شده باشد.
با توجه به رفتار خصمانه‌ی سردمداران رژیم باکو علیه ایران خصوصا در سال اخیر، به نظر می‌رسد که شدت عمل در برخورد با این دو متهم بهترین گزینه‌ی ممکن بوده است.
البته یک کلیشه‌ی کلی در رفتار دستگاه دیپلماسی ایران وجود دارد مبنی بر اینکه در دستگیری تبعه‌ی کشورهای دیگر که متهم به جاسوسی یا ورود غیر قانونی هستند درنگی صورت نمی‌پذیرد اما پس از چند مدت بدون هیچ نتیجه‌ی عملی (یا حداقل بدون هیچ نتیجه‌ی عملی که برای افکار عمومی منتشر گردد) این افراد آزاد می‌شوند. از سربازان بریتانیا تا 3 تبعه‌ی آمریکایی و اکنون دو تبعه‌ی باکویی. این رفتار کلیشه‌ای بارها و بارها مورد این سوال منطقی قرار گرفته است که اگر این افراد جاسوس‌ هستند و متهم به جاسوسی و ورود غیر قانونی، چرا آزاد می‌شوند و اگر متهم به جاسوسی نیستند اصلا چرا دستگیر می‌شوند؟ البته همواره ملاحظات دیپلماتیک بر چنین پرونده‌هایی سایه افکنده است اما این رفتار دستگاه دیپلماسی جز انفعال بیشتر آن و زیر سوال بردن استقلال دستگاه قضایی کشور، تبعات دیگری نخواهد داشت. مضاف بر این، مدت‌هاست که مردم آذربایجان و باقی ایران‌دوستان از دخالت‌های گاه و بیگاه ناهمسایه‌ی شمالی و تلاش آن کشور برای ایجاد تنش قومی به تنگ آمده‌اند و امید است مسئولین دقت بیشتری در برخورد با عمال آن رژیم داشته باشند. چندی پیش خبری به خبرگزاری‌ها درج کرد که یکی از ضد ایرانی‌ترین چهره‌های باکویی یعنی قنیره پاشایوا، نماینده‌ی مجلس و سردبیر ارشد شبکه‌ی باکویی آ. ان. اس، با دریافت روادید به مناطق زلزله زده سفر کرده است...